زمینه حقوقی مورد نظر را انتخاب نمایید

مطالب

چرا بعضی از متهمان بالباس شخصی در دادگاه حاضر می شوند؟

۱۳۹۸/۰۵/۱۶ ۱۹:۱۸ | 96 بازدید

 

در جریان رسیدگی های متهمان در دادگاه ویژه مفاسد به پرونده اقتصادی، برخی متهمین با لباس شخصی و برخی با لباس زندان حاضر شدند که این تفاوت در نوع پوشش باعث تبلیغات سوء برخی جریانات شد و مطرح کردند خون برخی متهمین رنگین‎تر است و در رسیدگی‌ها مساوات رعایت نشده است در توضیح این مطلب باید به قانون مراجعه کرد؛ در قانون مجرم کسی است که در دادگاه، جرم او به اثبات رسیده و حکم در مورد او صادر شده است. اما شخصی که مظنون به ارتکاب جرمی است، متهم به حساب آمده و تا زمانی که جرم او به اثبات نرسیده، نمی‌توان حدود و آزادی‌های او را بطور کامل محدود کرد
بر اساس قانون اگر برای متهمی قرار وثیقه صادر شود و متهم از عهده تامین وثیقه برآید دیگر بازداشت نشده و زندانی نمی‌شود. دلیل این امر هم این است که شخصی که مظنون به ارتکاب جرمی است، متهم به حساب آمده و تا زمانی که جرم او به اثبات نرسیده، نمی‌توان حدود و آزادی‌های او را بطور کامل محدود کرد. از سوی دیگر، وضعیت شخص متهم با شهروندان معمول اجتماع متفاوت است. او مظنون به ارتکاب جرم است و آزاد گذاشتن او ممکن است منجر به فرار وی یا پنهان کردن آثار و دلایل جرم شود. برای همین باید احتیاط‌هایی را در مورد متهم انجام داد. اما این احتیاط‌ها باید در چارچوب قانون و با جرم و خصوصیت‌های مجرم متناسب باشد.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

نکاتی در خصوص شهادت شهود

۱۳۹۸/۰۵/۱۶ ۱۸:۵۸ | 95 بازدید

 


شاهد شرعي در زمان اداي شهادت بايد شرايط زير را دارا باشد:

الف- بلوغ
ب- عقل
پ- ايمان
ت- عدالت
ث- طهارت مولد
ج- ذي‌نفع نبودن در موضوع
چ- نداشتن خصومت با طرفين يا يکي از آنها
ح- عدم اشتغال به تکدي
خ- ولگرد نبودن

ادامه مطلب

  اطلاعات عمومی

✅ جلسه با وکلایی از قریب به چهل کشور در کانون وکلای نیویورک در خصوص نحوه انتخاب قاضی در کشورهایشان

۱۳۹۸/۰۴/۲۹ ۲۱:۴۴ | 116 بازدید

✅ جلسه با وکلایی از قریب به چهل کشور در کانون وکلای نیویورک در خصوص نحوه انتخاب قاضی در کشورهایشان:

🔹تقریبا تمامی کشورها شرط اولیه برای قضاوت را،داشتن حداقل پنج سال(و بعضا ده سال)سابقه وکالت میدانند

🔹مصاحبه و تأیید صلاحیتهای علمی و اخلاقی وحسن سابقه وکالت حرفه ای هم که جای خودش را دارد

🔹معمولا بغیر از قضات دیوان عالی در غالب کشورها قاضی در ٧٠سالگی الزاما بازنشسته می شود

🔹شأن قضاوت است که وکلا را متمایل به این حرفه می کند و نه درآمد که غالبا درآمدشان کمتر از وکلاست

🔹توهین به وکیل و اخراج او از جلسه دادگاه در اغلب کشورها امری عادی است!

🔹فرایند دریافت ابلاغ قضایی در ایران را گفتم؛اینکه یک قاضی میتواند بدون سابقه وکالت و حسب صلاحیتهای علمی و اخلاقی و کارآموزی قضایی،بر صندلی دادرسی تکیه زند

🔹با صحبتهای محمد متوجه شدیم که مصر هم همین فرایند را دنبال میکند ناصر که او‌ هم از فوردهام فارغ التحصیل شده و عربستانیست با نقد سیاست قضایی کشورش گفت:که او هیچ شانسی برای قضاوت در عربستان نداردچون قاضی،باید یک شخصیت مذهبی باشد ونه دانشگاهی/یک حقوقی در نیویورک

ادامه مطلب

نشست قضائی با موضوع تعداد مجاز وکلای متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی

۱۳۹۸/۰۴/۲۹ ۰۰:۱۷ | 121 بازدید

نشست قضائی با موضوع تعداد مجاز وکلای متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی

تاریخ برگزاری    ۱۳۹۶/۱۱/۰۵

پرسش

متهم در مرحله #تحقیقات_مقدماتی حق برخورداری از چند نفر #وکیل را دارد، آیا در این خصوص برای تعداد نفرات وکلای متهم محدودیتی وجود دارد یا خیر؟ آیا قانونگذار در ماده 190 قانون آیین دادرسی کیفری در مقام بیان احصاء تعداد وکلای متهم بوده است یا خیر؟

نظر اکثریت

قانونگذار در ماده 190 قانون آیین دادرسی کیفری در مقام بیان نبوده است و ذکر عبارت اینکه متهم می تواند یک نفر وکیل به همراه داشته باشد به منزله عدم امکان معرفی وکلای بیشتر نمی باشد و صرفاً بدین معناست که یک نفر وکیل می تواند همراه متهم در جلسه حاضر شود ولی تعداد وکلایی که متهم می تواند داشته باشد تابعی از تعداد وکلای او در دادگاه های کیفری می باشد و چنانچه اتهام وی در صلاحیت دادگاه های کیفری یک باشد حق برخورداری از سه وکیل و چنانچه اتهام وی در صلاحیت دادگاه های کیفری دو باشد حق برخورداری از دو وکیل را خواهد داشت.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

تفاوت سند ملکی و اوقافی

۱۳۹۸/۰۴/۲۹ ۰۰:۰۳ | 111 بازدید

تفاوت سند ملکی و اوقافی

 هر سند مالکیت(ملکی) بایستی به صورت شش دانگ باشد که این شش دانگ می توان در قالب یک جلد و یا بیشتر بوده که تمامی آن شرایط شش دانگ را باید داشته باشد و یا به صورت سهمی که آن نیز در مجموع سهم ها باید به رقم شش دانگ باشد.
در هر سند حدود اربعه و یا حدود مشخصات تعریف شده است، که در آن حد شرق؛ غرب، جنوب و شمال مشخص شده که به قطعه مجاور و یا خیابان دسترسی داشته یا منتهی گردد
سند هر ملک شناسنامه آن ملک بوده که نام مالک یا مالکین در آن قید شده است
هر سند دارای شماره پلاک ثبتی بوده که این پلاک در اداره ثبت اسناد و املاک دارای سابقه و هویت ملک مورد نظر با آن شماره مشخص می گردد.
در هر سند به شماره قطعه اشاره شده که بر اساس نقشه تفکیکی اداره ثبت اسناد و املاک تعریف شده است.
در هر سند یک صفحه ملاحظات وجود داشته که حتما باید به آن صفحه رجوع کرد که گاهاً نام، شماره پلاک و یا هر گونه اصلاحی در آن قید شده و بسیار مهم می باشد
هر سند توسط اداره ثبت اسناد و املاک صادر می گردد و باید دقت داشت منگوله سند دست نخورده و اوراق آن مربوط به همان سند باشد و به شماره سریال اوراق توجه نمود که تمامی شماره سریال ها یکسان باشد.
هر سند دارای صفحه نقل و انتقال بوده که نام آخرین مالک یا مالکین در آن قید شده است
نقل و انتقال هر سندی فقط در یکی از دفاتر اسناد رسمی کشور امکان پذیر می باشد.لذا چنانچه غیر از آن انجام شود غیر قانونی و فاقد وجاهت قانونی می باشد

سند اوقافی سندی است که به شما اختیار تام نمی دهد و شما باید با اجازه سازمان اوقاف نقل و انتقال دهید و سالانه باید مبلغی را هم به اداره اوقاف پرداخت کنید.

 

اسناد از نظر ارزش و اعتبار با هم متفاوتند مثلا سند های اوقافی نسبت به اسناد شش دانگ دارای ارزش کمتری می باشند .

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

مجازات روشن کردن آتش در جنگل‌ها چیست؟

۱۳۹۸/۰۴/۲۸ ۲۲:۴۵ | 116 بازدید

طی سه ماه ابتدایی امسال بیش از ۳۹۰ مورد آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی کشور رخ داد. بر اساس ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی هر کس عمداً سبب آتش‌سوزی در جنگل‌ها شود به حبس از دو تا پنج سال محکوم می‌شود همچنین مجازات شروع به این جرم از شش ماه تا دو سال حبس است.

به گزارش ایسنا، از ابتدای سال تاکنون آتش‌سوزی به ۵۰۰ هکتار از اراضی جنگلی آسیب وارد کرده است. بر اساس قانون مجازات اسلامی و قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها روشن کردن آتش در جنگل جرم است و مجازات در پی دارد. در ادامه به ۸ نکته درباره آتش‌سوزی در جنگل‌ها اشاره شده است.

*طی سه ماه ابتدایی امسال بیش از ۹۰ فقره در جنگل‌های کشور و در مراتع ۳۰۰ فقره آتش سوزی رخ داد.

* اراضی مرتعی کشور به دلیل بارندگی‌های خوب ابتدای سال، سطح پوشش علفی انبوهی دارند و به همین دلیل آتش‌سوزی‌ها در مراتع نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

*بررسی‌ها نشان می دهد که ۹۰ تا ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها در منابع طبیعی منشاء انسانی دارد. برخی افراد با آتش روشن کردن در جنگل‌ها و انداختن ته سیگار و یا اشیایی که نور را منعکس می‌کند موجب آتش سوزی در سطح جنگل‌ها و مراتع می‌شوند.

*حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آتش‌سوزی‌های امسال در جنگل‌های زاگرسی و هیرکانی روی داده است. در خرداد ماه سال جاری نیز بیشترین آتش‌سوزی مربوط به استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان بود.

ادامه مطلب

چرا برخی از وکلا از شغل خود لذت نمی برند

۱۳۹۷/۱۲/۰۱ ۰۶:۴۱ | 317 بازدید

✅چرا برخی وکلا از شغل خود لذت نمی‌برند؟ سالی کین (Sally Kane)، وکیل و حقوقدان، معتقد است وکالت یکی از حرفه‌ای‌ترین مشاغل است که در کنار مزایای بسیار، معایبی نیز دارد. او در سایت the balance careers مورخ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۹ در قالب یک یادداشت، معایب این حرفه را بررسی کرده است. علاوه بر این تی دویل (Ty Doyle)، وکیل و حقوقدان، طی یادداشتی در سایت quora مواردی را برشمرده است. ۱- کار مداوم اکثر وکلا همواره ساعت کار نامحدود و غیرمشخصی دارند. آنان تقریبا شش روز در هفته کار می‌کنند که اعم از حضور در دفتر وکالت خود، شرکت در جلسات محاکمه و… است. لازم به ذکر است این ساعت‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا می‌کند و در روزهای تعطیل نیز در حال ساماندهی امور کاری خود هستند. حرفه وکالت هیچ‌گاه به‌طور کامل قابل انطباق با برنامه‌های شخص وکیل نیست

ادامه مطلب

  یاداشتهای شخصی

مواردی در باب حق تخلیه ملک تجاری با حق سرقفلی مشمول قانون سال 1376

۱۳۹۷/۰۳/۱۹ ۱۸:۰۰ | 540 بازدید

سرقفلی
سؤال: 
چنانچه در قرارداد خرید سرقفلی ملک تجاری مشمول قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۷۶، بدون ذکر مدت و در نظر گرفتن اجاره بها ماهانه، قرارداد منعقد گردد:

❓۱ـ در چه زمانی مالک می تواند، تقاضای تخلیه نماید؟

❓۲ـ آیا برای #تخلیه ملک جهات مورد  نظر در قانون اجاره سال ۱۳۵۶، همچون نیاز شخصی و یا تغییر شغل و یا الزامی است؟

❓۳ـ آیا اقداماتی همچون انتقال به غیر بدون اجازه مالک و یا تغییر و یا سایر تخلفات در قراردادهای #اجاره سال ۱۳۷۶، تأثیری در محرومیت و یا عدم محرومیت خریدار سرقفلی در مطالبه سرقفلی به نرخ روز دارد؟

❓۴ـ چنانچه نقل و انتقال سرقفلی، ضمن انعقاد عقد اجاره و پرداخت بها ماهانه باشد، آیا با انقضاء عقد اجاره مستأجر استحقاق سرقفلی به نرخ روز را درقانون سال۱۳۷۶ دارد یا خیر؟

❓۵ـ درصورت بروز تخلفات نامبرده شده قبلی در وضعیت بند ۴ وضعیت مستأجر و حقوق وی به چه ترتیب در قانون سال۱۳۷۶ روابط موجر و مستأجر می‌باشد.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه