زمینه حقوقی مورد نظر را انتخاب نمایید

مطالب

مواردی در باب حق تخلیه ملک تجاری با حق سرقفلی مشمول قانون سال 1376

۱۳۹۷/۰۳/۱۹ ۱۸:۰۰ | 234 بازدید

سرقفلی
سؤال: 
چنانچه در قرارداد خرید سرقفلی ملک تجاری مشمول قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۷۶، بدون ذکر مدت و در نظر گرفتن اجاره بها ماهانه، قرارداد منعقد گردد:

❓۱ـ در چه زمانی مالک می تواند، تقاضای تخلیه نماید؟

❓۲ـ آیا برای #تخلیه ملک جهات مورد  نظر در قانون اجاره سال ۱۳۵۶، همچون نیاز شخصی و یا تغییر شغل و یا الزامی است؟

❓۳ـ آیا اقداماتی همچون انتقال به غیر بدون اجازه مالک و یا تغییر و یا سایر تخلفات در قراردادهای #اجاره سال ۱۳۷۶، تأثیری در محرومیت و یا عدم محرومیت خریدار سرقفلی در مطالبه سرقفلی به نرخ روز دارد؟

❓۴ـ چنانچه نقل و انتقال سرقفلی، ضمن انعقاد عقد اجاره و پرداخت بها ماهانه باشد، آیا با انقضاء عقد اجاره مستأجر استحقاق سرقفلی به نرخ روز را درقانون سال۱۳۷۶ دارد یا خیر؟

❓۵ـ درصورت بروز تخلفات نامبرده شده قبلی در وضعیت بند ۴ وضعیت مستأجر و حقوق وی به چه ترتیب در قانون سال۱۳۷۶ روابط موجر و مستأجر می‌باشد.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

منوعیت انعقاد قرارداد زیر یک سال با كارگران برداشته شد

۱۳۹۶/۰۷/۲۸ ۱۳:۱۰ | 600 بازدید

منوعیت انعقاد قرارداد زیر یک سال با كارگران برداشته شد

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت یکی از کارفرماها، بخشنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر ممنوعیت انعقاد قرارداد کار زیر یک سال با کارگران را غیرقانونی دانست و ابطال کرد.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، معاون روابط کار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی طی دستورالعملی به شماره 49207 مورخ 19 خرداد سال 94 اعلام کرده بود که به استناد اصل دائمی بودن قرارداد کار در کارهای با ماهیت مستمر، مستنبط از ماده هفت قانون کار، انعقاد قرارداد کار مدت موقت زیر یکسال در کارهای ماهیتاً مستمر، مشروط به بقای کارگاه و کار، ممنوع است و کارفرمایان مکلفند در صورت انعقاد قرارداد مدت موقت، قرارداد مزبور را حداقل به مدت یک سال منعقد کنند.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

مرجع رسیدگی به دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور کدام است؟

۱۳۹۶/۰۶/۲۹ ۲۰:۱۳ | 654 بازدید

مرجع رسیدگی به دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور کدام است؟

🔹 هرگاه ایرانیان مقیم خارج از کشور امور و دعاوی خانوادگی خود را در محاکم و مراجع صلاحیت دار محل اقامت خویش مطرح کنند، احکام این محاکم یا مراجع در ایران اجرا نمی‌شود مگر آنکه دادگاه صلاحیت‌دار ایرانی این احکام را بررسی و حکم تنفیذی صادر کند.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

مامورین شهرداری چه اختیاراتی برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی دارند؟

۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۲۳:۲۳ | 701 بازدید

مامورین شهرداری چه اختیاراتی برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی دارند؟

قبل از پاسخ به سوال لازم است که تخلفات ساختمانی را در سه مرحله بیان نماییم:

☑️مرحله ی اول،مرحله ای است که مالک و یا سازنده در نقشه (پلان)تهیه نموده بر خلاف مفاد ضوابط مهندسی و شهرسازی تمام و یا بخشی از طرح خود را ترسیم نموده و به شهرداری ارئه نموده است؛در اینصورت شهرداری مکلف به عدم پذیرش ،نقشه و در نتیجه عدم اجرای آن تا اصلاح میباشد.

☑️مرحله ی دوم؛مرحله ای است که مالک و یا سازنده عملیات اجرایی را بر اساس نقشه مصوب شروع نموده و در اثناء آن تخلفاتی را صورت میدهد.

☑️مرحله ی سوم؛مرحله ای است که عملیات عمرانی و ساخت به اتمام رسیده و مالک متقاضی صدور گواهی پایانکار میباشد.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

دادن چک سفید امضاء ظهور در تفویض اختیار پر کردن آن به دارنده چک دارد

۱۳۹۵/۱۰/۲۴ ۱۹:۱۹ | 3,242 بازدید

چكيده:
دادن چک سفید امضاء ظهور در تفویض اختیار پر کردن آن به دارنده چک دارد  و بدین لحاظ درج مندرجات موردتوافق از ناحیه دارنده جعل و الحاق بشمار نمی‌آید.

🔹مرجع صدور:  شعبه 68 دادگاه تجدید نظر استان تهران

✅رای دادگاه تجدید نظر

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

ورود دادگاه نسبت به مسائل و حقوق مالی زوجه در مواردی که زوجه متقاضی طلاق بوده و به خواسته ایشان حکم طلاق صادر گردیده است،

۱۳۹۵/۱۰/۱۰ ۲۰:۲۴ | 2,917 بازدید

در مواردی که زوجه متقاضی طلاق بوده و به خواسته ایشان حکم طلاق صادر گردیده است، ورود دادگاه نسبت به مسائل و حقوق مالی زوجه از حدود خواسته مطروحه تجاوز داشته و هرگونه اتخاذ تصمیم در خصوص آن مغایر با موازین قانونی محسوب است و اتخاذ تصمیم در مورد امور مالی، منحصراً در دعوی طلاق به خواسته زوج قابل اعمال و اجرا خواهد بود.

🔹تاریخ رای نهایی: 1393/10/30
🔹شماره رای نهایی: 9309970906801093

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

آیا اسکرین شات ها سند محسوب می شوند

۱۳۹۵/۰۹/۰۸ ۲۲:۳۲ | 2,932 بازدید

آیا اسکرین شات ها سند محسوب می شوند؟⁉

برخی مواقع دیده شده که دو نفر توسط پیامک در موبایل خود و یا شبکه‌های اجتماعی تلگرام ، وایبر،واتساپ و غیره در رابطه با مسایلی صحبت کرده‌اند و بعد از آن، یک دیگر را تهدید کرده که از صحبتهای آنها اسکرین شات دارد و او را تهدید می‌کند که اگرفلان کار را انجام ندهی آنها را پخش می‌کند و او هم از ترس اینکه مبادا متن این پیام‌ها منتشر شود، از شکایت صرف نظر کرده و تن به خواسته طرف می‌دهد در صورتیکه واقعیت اینگونه نیست و امکان شکایت در این خصوص وجود دارد.
ماجرای اسکرین‌شات‌ها صورتِ مسائل عموماً شبیه به‌هم‌اند.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

ضرورت حضور قاضی مشاور زن درمواردی که دادگاه عمومی حقوقی به دعاوی خانوادگی رسیدگی می کند

۱۳۹۵/۰۷/۰۲ ۰۷:۴۷ | 1,415 بازدید

رأی وحدت رویه شماره ۷۴۱ـ ۲۶/۳/۱۳۹۴ هیأت عمومی دیوان‌عالی کشور باموضوع: حضور قاضی مشاور زن در مواردی که دادگاه‌های عمومی حقوقی به...

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

درخواست اعاده دادرسی در امور کیفری

۱۳۹۴/۱۱/۰۲ ۱۶:۳۷ | 2,164 بازدید

 1- اعاده دادرسی در احکام کیفری قطعی تنها وسیله ای برای پیشگیری و تقلیل اشتباهات قضائی در منافع محکوم علیه می‌باشد.

2-  اعاده دادرسی یکی از طرق فوق العاده شکایت از احکام کیفری قطعی است که فقط در دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار می گیرد.

3-  اعاده دادرسی  به شکل مذکور در ماده 272 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری فقط از احکام دادگاهها امکان پذیر است و در مورد قرارهای کیفری مانند قرار منع تعقیب ، قرار موقوفی تعقیب ، قرار مجرمیت و ... پذیرفته نمی‌شود چه این قرارها بوسیله مقام قضائی دادسرا صادر شود چه بوسیله مقامات قضائی دادگاهها . زیرا صدر ماده 272 قانون مرقوم مقرر میدارد((موارد اعاده دادرسی از احکام قطعی دادگاهها و ... به قرار زیر است))

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

اصلاح قانون جدید آیین دادرسی کیفری جای تامل دارد

۱۳۹۴/۰۲/۱۵ ۰۴:۵۸:۵۶ | 2,238 بازدید

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه قانون آیین دادرسی کیفری از بهترین قوانین مصوب بعد از انقلاب اسلامی است، گفت: این قانون موجب فخر و مباهات حقوقدانان شد و اصلاح آن جای تامل دارد.

بهمن کشاورز روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، افزود: قانون آیین دادرسی کیفری پس از تدوین هشت ساله در سال ۹۲ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که به گفته بسیاری اگر نگوییم بهترین قانون کیفری بعد از انقلاب؛ اما به جرات می توان گفت که از بهترین قانون ها بود.

به گفته وی، برخی مطالب مطرح شده در این قانون کاملا تازگی داشت و موجب فخر و مباهات حقوق دانان، وکلا و قضات ایران شد.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه