زمینه حقوقی مورد نظر را انتخاب نمایید

مطالب

لایحه حمایت از اطفال در دستور کار کمیسیون قضایی

۱۳۹۶/۰۶/۱۷ ۰۰:۱۸ | 1,028 بازدید

لایحه حمایت از اطفال در دستور کار کمیسیون قضایی

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: در حال حاضر لایحه حمایت از اطفال در کمیسیون قضایی در حال بررسی است. نگاه ما این است که از اطفالی که در برابر سرپرست، پدر و مادر یا افرادی که ممکن است آنها را مورد آزار و اذیت قرار دهند و به‌کارگیری اجباری کنند یا مورد تجاوز قرار دهند، حمایت شود.وی افزود: ما این لایحه را با رویکرد حمایت از اطفال و تعریف مجازات برای کسانی که به حقوق اطفال تعرض می‌کنند و یا به طور کلی حقوق اطفال را نادیده می‌گیرند دنبال می‌کنیم.این نماینده مجلس با اشاره به خلاء قانونی درباره حقوق اطفال، تدوین قانونی در این زمینه را به ویژه با توجه به اتفاقات اخیر ضروری دانست.

ادامه مطلب

  لیست اخرین مطالب

قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

۱۳۹۵/۱۰/۱۰ ۲۰:۳۸ | 3,239 بازدید

ماده واحده- فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد شده یا حداکثر تا یک‌سال پس از تصویب این قانون در ایران متولد می‌شوند می‌توانند بعد از رسیدن به سن هجده سال تمام تقاضای تابعیت ایرانی نمایند. این افراد در صورت نداشتن سوء پیشینه کیفری یا امنیتی و اعلام رد تابعیت غیرایرانی به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.
وزارت کشور نسبت به احراز ولادت طفل در ایران و صدور پروانه ازدواج موضوع ماده (۱۰۶۰) قانون مدنی اقدام می‌نماید و نیروی انتظامی نیز با اعلام وزارت کشور پروانه اقامت برای پدر خارجی مذکور در این ماده صادر می‌کند. فرزندان موضوع این ماده قبل از تحصیل تابعیت نیز مجاز به اقامت در ایران می‌باشند.

ادامه مطلب

  لیست اخرین مطالب

دستور العمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانها

۱۳۹۵/۰۹/۰۶ ۱۹:۱۶ | 3,052 بازدید

در اجرای سیاست‌های کلی قضایی مصوب مقام معظم رهبری در زمینه حبس زدایی،‌ "دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندانها" به شرح مواد آتی است.

ماده ۱ - با عنایت به محدودیت‌های به‌عمل آمده در قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص قرار بازداشت موقت، مراجع قضایی مکلفند از صدور قرارهای بازداشت موقت بجز موارد مطروحه در مواد ۲۳۷ و ۲۳۸ قانون مزبور و سایر قوانین که بازداشت موقت را تجویز کرده است، اجتناب نمایند. دادستان‌ها و معاونین آنها در مقام تایید قرار فوق مکلف به بررسی ضرورت قانونی و ملاحظه عواقب و آثار بازداشت‌ها به ویژه بر نوجوانان،‌ جوانان، سالخوردگان و بیماران، می‌باشند.

ادامه مطلب

  لیست اخرین مطالب

به یاد استاد فقیدمان مرحوم استاد دکتر ناصر کاتوزیان قدس الله تعالی نفسه العزیز

۱۳۹۳/۰۶/۱۷ ۰۶:۳۹:۰۶ | 3,357 بازدید

وداع با مرد قانون

ستاره جاوید

حافظه تک‌تک خشت‌های دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، خاطرات مردی را به یاد می‌آورند که روزگاران پرشماری از سال‌های عمرش را تا واپسین روزهای هفته دوم شهریورماه، صبورانه و فروتنانه در دانشگاه تهران زیست و تمام عمر را برای اعتلای عدالت و علم حقوق این مرزوبوم وقف کرد. 13 شهریور است. ساعت به 9 نزدیک می‌شود. کوچه‌های منتهی به دانشکده حقوق دانشگاه تهران و خیابان پرخاطره 16 آذر میزبان وکلا و حقوقدانان پیر و جوانی است که برای بدرود آخر با استاد دیرین خود سریع گام برمی‌دارند و به جمعیت ملحق می‌شوند. تمام شاگردان، حقوقدانان، استادان، دوستان و یارانی که همه‌زمانی از محضر بی‌بدیل استاد، علم آموخته‌اند آمده‌اند تا با پیکر استادشان، با پیکر پدر پیر فرزانه‌شان وداع کنند. گزارش تشییع پیکر مردی که دانش حقوق ایران سخت به او مدیون است و نوشتن درباره وداع آخرین با مردی که تولدش سرآغاز یک عمر تلاش بود و صداقت که پشت‌سر نام شهیرش در علم حقوق تکرار می‌شود ساده نیست. باید در عین حال که مانع سرازیرشدن اشک‌هایت می‎‌شوی به دل جمعیت بزنی و درباره انسانی که استاد مسلم بسیاری از وکلای نام‌آور ایران بوده است و وکالت، شهرتش را وامدار تلاش‌ها و کتاب‌های متعدد اوست صحبت کنی؛ وکلایی که به اذعان خودشان، داشته‌های حقوقی‌شان را در محضر این مرد آموخته‌اند و حقوق را در کلاس او مشق کرده‌اند و امروز آمده‌اند تا در وداعی شایسته و بایسته با استادشان خداحافظی کنند و بعد از اقامه نماز بر پیکر خستگی‌ناپذیرش او را تا خانه ابدی‌اش همراهی کنند... .ساعت 9 بار نواخت مقابل دانشکده حقوق و علوم سیاسی خیل عظیمی از شاگردان و حقوقدانان در سکوتی سهمگین به جایگاه چشم دوخته‌اند. دوستداران استاد با اندوهی عمیق کنار هم ایستاده‌اند و در انتظارند تا برای آخرین‌بار با استاد خود که اکنون در آرامش تابوت چوبی خفته است وداع کنند. خانواده داغدیده‌اش در جایگاه نشسته‌اند و سران لشگری و کشوری برای تسلای دل بازماندگان و یادگارانش، حضور دارند. پیکر استاد با احترام به جایگاه منتقل می‌شود و در سکوت غمگینانه سوگواران بر زمین می‌نشیند. تابوت ملبس به پرچم ایران است که استاد تمام زندگی‌اش را وقف اعتلا و بالندگی آن کرد. رنگ سپید پرچم سطح تابوت را می‌پوشاند و سرخ و سبز دیواره‌ها را. سخنرانی‌ها و خوانش پیام‌های تسلیت آغاز می‌شود و در پایان همسر دکتر کاتوزیان، با نثار گل بر تابوت استاد، راه را برای سوگواران می‌گشاید.  پیام تسلیت رییس‌جمهوری حقوقدان، پیام تسلیت سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پیام تسلیت رییس دانشگاه تهران توسط دکتر سیداحمدرضا خضری، مشاور رییس و مدیرکل حوزه ریاست و روابط‌عمومی دانشگاه تهران به نیابت از سرپرست وزارت علوم و ریاست دانشگاه تهران قرائت می‌شود.  در میان میهمانان حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رییس‌جمهوری، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب‌رییس اول مجلس، محمد گودرزی وزیر ورزش‌وجوانان، الهام امین‌زاده معاون حقوقی ریاست‌جمهوری، آیت‌الله مصطفی محقق‌داماد، حجت‌الاسلام دعایی مدیرمسوول روزنامه اطلاعات، رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات، غلامحسین الهام سخنگوی دولت دهم، بهمن کشاورز رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای ایران (اسکودا)، نجفی‌توانا رییس کانون وکلا، دکتر حسین صفایی استاد حقوق، گلدوزیان استاد حقوق، دکتر آشوری استاد حقوق، رییس کانون سردفتران و دفتریاران و شمار کثیری از شاگردان و هواداران استاد حضور دارند که برای بدرقه پیکرش آمده‌اند.

ادامه مطلب

  لیست اخرین مطالب

قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که 10 سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده‌اند، ابلاغ شد.

۱۳۹۲/۰۸/۲۷ ۰۱:۱۱:۳۵ | 2,721 بازدید

در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (123) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که 10 سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده‌اند که با عنوان طرح دو فوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود، با تصویب در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 17/ 7/ 1392 و تایید شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که 10 سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده‌اند» که در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ هفدهم مهر ماه یکهزار و سیصد و نود و دو مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1/ 8/ 1392 به تایید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره 48233/352 مورخ 6/ 8/ 1392 مجلس شورای اسلامی واصل گردیده است، به پیوست جهت اجرا ابلاغ می‌گردد.

ادامه مطلب

  لیست اخرین مطالب