زمینه حقوقی مورد نظر را انتخاب نمایید

مطالب

آیا اسکرین شات ها سند محسوب می شوند

۱۳۹۵/۰۹/۰۸ ۲۲:۳۲ | 3,182 بازدید

آیا اسکرین شات ها سند محسوب می شوند؟⁉

برخی مواقع دیده شده که دو نفر توسط پیامک در موبایل خود و یا شبکه‌های اجتماعی تلگرام ، وایبر،واتساپ و غیره در رابطه با مسایلی صحبت کرده‌اند و بعد از آن، یک دیگر را تهدید کرده که از صحبتهای آنها اسکرین شات دارد و او را تهدید می‌کند که اگرفلان کار را انجام ندهی آنها را پخش می‌کند و او هم از ترس اینکه مبادا متن این پیام‌ها منتشر شود، از شکایت صرف نظر کرده و تن به خواسته طرف می‌دهد در صورتیکه واقعیت اینگونه نیست و امکان شکایت در این خصوص وجود دارد.
ماجرای اسکرین‌شات‌ها صورتِ مسائل عموماً شبیه به‌هم‌اند.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

دستور العمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانها

۱۳۹۵/۰۹/۰۶ ۱۹:۱۶ | 2,896 بازدید

در اجرای سیاست‌های کلی قضایی مصوب مقام معظم رهبری در زمینه حبس زدایی،‌ "دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندانها" به شرح مواد آتی است.

ماده ۱ - با عنایت به محدودیت‌های به‌عمل آمده در قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص قرار بازداشت موقت، مراجع قضایی مکلفند از صدور قرارهای بازداشت موقت بجز موارد مطروحه در مواد ۲۳۷ و ۲۳۸ قانون مزبور و سایر قوانین که بازداشت موقت را تجویز کرده است، اجتناب نمایند. دادستان‌ها و معاونین آنها در مقام تایید قرار فوق مکلف به بررسی ضرورت قانونی و ملاحظه عواقب و آثار بازداشت‌ها به ویژه بر نوجوانان،‌ جوانان، سالخوردگان و بیماران، می‌باشند.

ادامه مطلب

  لیست اخرین مطالب

ضرورت حضور قاضی مشاور زن درمواردی که دادگاه عمومی حقوقی به دعاوی خانوادگی رسیدگی می کند

۱۳۹۵/۰۷/۰۲ ۰۷:۴۷ | 1,605 بازدید

رأی وحدت رویه شماره ۷۴۱ـ ۲۶/۳/۱۳۹۴ هیأت عمومی دیوان‌عالی کشور باموضوع: حضور قاضی مشاور زن در مواردی که دادگاه‌های عمومی حقوقی به...

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

مزاياي قانون جديد بيمه شخص ثالث

۱۳۹۵/۰۴/۰۷ ۱۹:۰۴ | 1,815 بازدید

قانون جديد «بيمه اجباري خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشي از وسايل نقليه» ۲۰ ارديبهشت امسال به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد و رييس جمهور ۱۷ خرداد آن را براي اجرا ابلاغ كرد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي بيمه مركزي، قانون جديد بيمه شخص ثالث كه در ۶۶ ماده تنظيم شده، از ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ براي همه شركت هاي بيمه لازم الاجرا شده است. «مهدي نمن الحسيني» مدير كل دفتر برنامه ريزي و توسعه بيمه مركزي مهمترين مزايا و محاسن قانون جديد براي بيمه گذاران و بيمه گران را تشريح كرده كه به شرح زير است.

ادامه مطلب

  مشاوره حقوقی

درخواست برای جرم‌انگاری خشونت‌ خانگی

۱۳۹۵/۰۳/۲۰ ۱۸:۳۰ | 1,662 بازدید

درخواست برای جرم‌انگاری خشونت‌ خانگی
نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی،

امضا کنندگان این نامه از نمایندگان آن مجلس به ویژه نمایندگان محترم زن درخواست می‌کنند که خشونت خانگی جرم‌انگاری شود و دستور لازم جهت نگارش قوانینی با عنوان «لایحه تامین امنیت اعضای خانواده در برابر خشونت خانگی» را صادر بفرمایند. از آنجا که خشونت خانگی تاثیرات مخربی بر سلامت فیزیکی و روانی قربانیان خشونت در خانه و جامعه دارد و موجب گسترش آسیب‌های اجتماعی و نقض حقوق بشر در اشکال مختلف می‌شود، تصویب چنین قوانینی برای ایران امروز ضروری است.

https://docs.google.com/forms/d/1D3YtMWckv-CECZvn4oxnwAW4Dm4HmKmAsOBQukagyNM/viewform

ادامه مطلب

لیستی از امور و دعاوی که در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد

۱۳۹۵/۰۳/۱۲ ۱۸:۴۶ | 1,315 بازدید

لیست امور و دعاوی که در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد

در ماده 4 قانون حمایت خانواده مصوب 1392 لیستی از دعاوی که قانون گذار آنها را در صلاحیت دادگاه خانواده می داند به شرح ذیل اعلام شده است:

ادامه مطلب

چگونگی تقسیم و افراز املاک مشاعی

۱۳۹۴/۱۱/۲۳ ۱۴:۲۷ | 2,096 بازدید

مقدمه : مال مشاع به مالی گفته می‌‌شود که بیش از یک مالک دارد و مالکیت همه به نحو وسیع و گسترده است؛ به این معنی که هر یک از افراد مالک در جزء جزء کل ملک هستند معمولا اموالی که از پدر مادر یا بستگان به ارث به فرزندان کی رسد مشاعی هستند ...


 

ادامه مطلب

  مقالات

درخواست اعاده دادرسی در امور کیفری

۱۳۹۴/۱۱/۰۲ ۱۶:۳۷ | 2,334 بازدید

 1- اعاده دادرسی در احکام کیفری قطعی تنها وسیله ای برای پیشگیری و تقلیل اشتباهات قضائی در منافع محکوم علیه می‌باشد.

2-  اعاده دادرسی یکی از طرق فوق العاده شکایت از احکام کیفری قطعی است که فقط در دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار می گیرد.

3-  اعاده دادرسی  به شکل مذکور در ماده 272 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری فقط از احکام دادگاهها امکان پذیر است و در مورد قرارهای کیفری مانند قرار منع تعقیب ، قرار موقوفی تعقیب ، قرار مجرمیت و ... پذیرفته نمی‌شود چه این قرارها بوسیله مقام قضائی دادسرا صادر شود چه بوسیله مقامات قضائی دادگاهها . زیرا صدر ماده 272 قانون مرقوم مقرر میدارد((موارد اعاده دادرسی از احکام قطعی دادگاهها و ... به قرار زیر است))

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

رای وحدت رویه شماره 743

۱۳۹۴/۰۹/۲۲ ۰۶:۱۸ | 1,805 بازدید

رأی وحدت‌ رویه شماره ۷۴۳ـ ۵/۸/۱۳۹۴ هیأت‌ عمومی دیوان ‌عالی ‌کشور

آنچه که در ماده ۳۲ قانون اصلاح قانون مبارزه...

ادامه مطلب

اصلاح قانون جدید آیین دادرسی کیفری جای تامل دارد

۱۳۹۴/۰۲/۱۵ ۰۴:۵۸:۵۶ | 2,447 بازدید

رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه قانون آیین دادرسی کیفری از بهترین قوانین مصوب بعد از انقلاب اسلامی است، گفت: این قانون موجب فخر و مباهات حقوقدانان شد و اصلاح آن جای تامل دارد.

بهمن کشاورز روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، افزود: قانون آیین دادرسی کیفری پس از تدوین هشت ساله در سال ۹۲ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که به گفته بسیاری اگر نگوییم بهترین قانون کیفری بعد از انقلاب؛ اما به جرات می توان گفت که از بهترین قانون ها بود.

به گفته وی، برخی مطالب مطرح شده در این قانون کاملا تازگی داشت و موجب فخر و مباهات حقوق دانان، وکلا و قضات ایران شد.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه