زمینه حقوقی مورد نظر را انتخاب نمایید

مطالب

اصلاح قانون حمایت از خانواده در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفت

۱۳۹۷/۰۳/۱۹ ۱۷:۴۹ | 564 بازدید

اصلاح قانون حمایت از خانواده در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفت
 
پروانه مافی، رئیس فراکسیون خانواده مجلس در ملاقات با غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی گفت: اصلاح و بازنگری قانون حمایت از خانواده» که از جمله قوانین ِمهم و پر مراجعه در جامعه به حساب می آید، قریب به 2 سال است که از اولویت های کاریِ دفتر رئیس قوه قضائیه خارج شده است و ما انتظار داریم این موضوع مورد بررسی و اقدام قرار گیرد. 
 
در نتیجه پیگیری های صورت گرفته توسط رئیس فراکسیون خانواده مجلس و تبیین اهمیت بازنگری در این قانون، معاون پارلمانی قوه قضائیه اعلام نمود، «اصلاح بازنگری قانون حمایت از خانواده» مجددا در دستور کار این قوه قرار گرفت/مهر

ادامه مطلب

  اطلاعات عمومی

منوعیت انعقاد قرارداد زیر یک سال با كارگران برداشته شد

۱۳۹۶/۰۷/۲۸ ۱۳:۱۰ | 869 بازدید

منوعیت انعقاد قرارداد زیر یک سال با كارگران برداشته شد

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت یکی از کارفرماها، بخشنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر ممنوعیت انعقاد قرارداد کار زیر یک سال با کارگران را غیرقانونی دانست و ابطال کرد.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، معاون روابط کار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی طی دستورالعملی به شماره 49207 مورخ 19 خرداد سال 94 اعلام کرده بود که به استناد اصل دائمی بودن قرارداد کار در کارهای با ماهیت مستمر، مستنبط از ماده هفت قانون کار، انعقاد قرارداد کار مدت موقت زیر یکسال در کارهای ماهیتاً مستمر، مشروط به بقای کارگاه و کار، ممنوع است و کارفرمایان مکلفند در صورت انعقاد قرارداد مدت موقت، قرارداد مزبور را حداقل به مدت یک سال منعقد کنند.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

مرجع رسیدگی به دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور کدام است؟

۱۳۹۶/۰۶/۲۹ ۲۰:۱۳ | 968 بازدید

مرجع رسیدگی به دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور کدام است؟

🔹 هرگاه ایرانیان مقیم خارج از کشور امور و دعاوی خانوادگی خود را در محاکم و مراجع صلاحیت دار محل اقامت خویش مطرح کنند، احکام این محاکم یا مراجع در ایران اجرا نمی‌شود مگر آنکه دادگاه صلاحیت‌دار ایرانی این احکام را بررسی و حکم تنفیذی صادر کند.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

لایحه حمایت از اطفال در دستور کار کمیسیون قضایی

۱۳۹۶/۰۶/۱۷ ۰۰:۱۸ | 873 بازدید

لایحه حمایت از اطفال در دستور کار کمیسیون قضایی

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: در حال حاضر لایحه حمایت از اطفال در کمیسیون قضایی در حال بررسی است. نگاه ما این است که از اطفالی که در برابر سرپرست، پدر و مادر یا افرادی که ممکن است آنها را مورد آزار و اذیت قرار دهند و به‌کارگیری اجباری کنند یا مورد تجاوز قرار دهند، حمایت شود.وی افزود: ما این لایحه را با رویکرد حمایت از اطفال و تعریف مجازات برای کسانی که به حقوق اطفال تعرض می‌کنند و یا به طور کلی حقوق اطفال را نادیده می‌گیرند دنبال می‌کنیم.این نماینده مجلس با اشاره به خلاء قانونی درباره حقوق اطفال، تدوین قانونی در این زمینه را به ویژه با توجه به اتفاقات اخیر ضروری دانست.

ادامه مطلب

  لیست اخرین مطالب

جرایم عمومی نظامیان در صلاحیت دادسرای عمومی است

۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۲۳:۵۷ | 946 بازدید

جرایم عمومی نظامیان در صلاحیت دادسرای عمومی است

معاون دادستان نظامی استان فارس گفت: جرایم عمومی نظامیان ارتباطی با دادسرا و دادگاه نظامی نداشته و در صلاحیت دادسرای عمومی است.


به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، به نقل از سازمان قضایی نیروهای مسلح؛ همایش فصلی پیشگیری از جرایم و تخلفات فرماندهان و مدیران آموزشگاه احمد بن موسی (ع) ندسا برگزار شد.

در این همایش، دکتر احمدرضا کوچکی معاون دادستان نظامی استان به تشریح اصل 172 قانون اساسی و صلاحیت‌های دادسرای نظامی پرداخت و گفت: جرایم عمومی نظامیان ارتباطی با دادسرا و دادگاه نظامی نداشته و در صلاحیت دادسرای عمومی است و در بعضی از جرایمی که در دادگاه نظامی رسیدگی و منجر به محکومیت یا تبرئه شخص می‌شود فرمانده می‌تواند حسب مورد تنبیهات انضباطی برای شخص در نظر بگیرد..

ادامه مطلب

  یاداشتهای شخصی

✅قضات نباید پس از بازنشستگی «وکیل» شوند/آزمون وکالت برداشته می شود

۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۲۳:۴۹ | 920 بازدید

قضات نباید پس از بازنشستگی «وکیل» شوند/آزمون وکالت برداشته می شود

«ابوالفضل ابوترابی»، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور و از امضاکنندگان طرح بازنشستگی زودتر از موعد مشاغل قضایی در گفت وگو با روزنامه«قانون» بیان کرد در عین‌حال که شغل قضاوت را در زمره مشاغل سخت برمی‌شمارد اما باور دارد که نباید قضات پس از دوره خدمت‌شان به شغل وکالت روی آورند زیرا چنین شرایطی ظرفیت‌های شغلی را بر جوانان محدود می‌کند. او در گفت‌وگو با «قانون» گفت: «حجم کاری قضات بین دو تا چهار برابر استاندارد جهانی است. می‌دانیم که شغل در روحیه افراد بسیار موثر است از این رو به دلیل بار کاری بسیار بالا و ذات شغل قضاوت، قضات در معرض انواع آسیب‌ها قرار دارند. تبلور مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی در دستگاه قضاست و قضات وظیفه رسیدگی جزیی به تمام این آسیب‌ها را بر دوش دارند. این شرایط باعث می‌شود که قضات پس از سال‌ها دچار رخوت و آسیب شوند.

ادامه مطلب

  یاداشتهای شخصی

مامورین شهرداری چه اختیاراتی برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی دارند؟

۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۲۳:۲۳ | 986 بازدید

مامورین شهرداری چه اختیاراتی برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی دارند؟

قبل از پاسخ به سوال لازم است که تخلفات ساختمانی را در سه مرحله بیان نماییم:

☑️مرحله ی اول،مرحله ای است که مالک و یا سازنده در نقشه (پلان)تهیه نموده بر خلاف مفاد ضوابط مهندسی و شهرسازی تمام و یا بخشی از طرح خود را ترسیم نموده و به شهرداری ارئه نموده است؛در اینصورت شهرداری مکلف به عدم پذیرش ،نقشه و در نتیجه عدم اجرای آن تا اصلاح میباشد.

☑️مرحله ی دوم؛مرحله ای است که مالک و یا سازنده عملیات اجرایی را بر اساس نقشه مصوب شروع نموده و در اثناء آن تخلفاتی را صورت میدهد.

☑️مرحله ی سوم؛مرحله ای است که عملیات عمرانی و ساخت به اتمام رسیده و مالک متقاضی صدور گواهی پایانکار میباشد.

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

دعوای استرداد جهیزیه

۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۲۳:۱۰ | 877 بازدید

آنچه كه بايد در خصوص استرداد جهيزيه بدانيد

#استرداد_جهيزيه

🔻در خصوص جهيزيه قانون مدني ساكت است. زوجه تكليفي به تامين جهيزيه ندارد و حتي بر اساس ماده 1107 قانون مدني تامين اثاث منزل به عنوان بخشي از نفقه و متناسب با وضعيت زوجه از تكاليف مرد است.
در رويه عملي در استرداد جهيزيه سياهه (ليست اموال) ملاك قرار مي‌گيرد و در صورت عدم وجود سياهه و بروز اختلاف وفق ماده 63 قانون اجراي احكام مدني مصوب 1365 عمل مي‌گردد.

🔻ماده 63 چنين مقرر مي‌دارد: «از اموال منقول موجود در محل سكونت زوجين، آنچه معمولاً و عادتاً مورد استفاده اختصاصي زن باشد متعلق به زن و آنچه مورد استفاده اختصاصي مرد باشد متعلق به شوهر و بقيه از نظر مقررات اين قانون مشترك بين آنان محسوب مي‌شود مگر اين كه خلاف آن ثابت گردد.»

ادامه مطلب

دادن چک سفید امضاء ظهور در تفویض اختیار پر کردن آن به دارنده چک دارد

۱۳۹۵/۱۰/۲۴ ۱۹:۱۹ | 3,638 بازدید

چكيده:
دادن چک سفید امضاء ظهور در تفویض اختیار پر کردن آن به دارنده چک دارد  و بدین لحاظ درج مندرجات موردتوافق از ناحیه دارنده جعل و الحاق بشمار نمی‌آید.

🔹مرجع صدور:  شعبه 68 دادگاه تجدید نظر استان تهران

✅رای دادگاه تجدید نظر

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه

قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

۱۳۹۵/۱۰/۱۰ ۲۰:۳۸ | 3,083 بازدید

ماده واحده- فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد شده یا حداکثر تا یک‌سال پس از تصویب این قانون در ایران متولد می‌شوند می‌توانند بعد از رسیدن به سن هجده سال تمام تقاضای تابعیت ایرانی نمایند. این افراد در صورت نداشتن سوء پیشینه کیفری یا امنیتی و اعلام رد تابعیت غیرایرانی به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.
وزارت کشور نسبت به احراز ولادت طفل در ایران و صدور پروانه ازدواج موضوع ماده (۱۰۶۰) قانون مدنی اقدام می‌نماید و نیروی انتظامی نیز با اعلام وزارت کشور پروانه اقامت برای پدر خارجی مذکور در این ماده صادر می‌کند. فرزندان موضوع این ماده قبل از تحصیل تابعیت نیز مجاز به اقامت در ایران می‌باشند.

ادامه مطلب

  لیست اخرین مطالب

ورود دادگاه نسبت به مسائل و حقوق مالی زوجه در مواردی که زوجه متقاضی طلاق بوده و به خواسته ایشان حکم طلاق صادر گردیده است،

۱۳۹۵/۱۰/۱۰ ۲۰:۲۴ | 3,065 بازدید

در مواردی که زوجه متقاضی طلاق بوده و به خواسته ایشان حکم طلاق صادر گردیده است، ورود دادگاه نسبت به مسائل و حقوق مالی زوجه از حدود خواسته مطروحه تجاوز داشته و هرگونه اتخاذ تصمیم در خصوص آن مغایر با موازین قانونی محسوب است و اتخاذ تصمیم در مورد امور مالی، منحصراً در دعوی طلاق به خواسته زوج قابل اعمال و اجرا خواهد بود.

🔹تاریخ رای نهایی: 1393/10/30
🔹شماره رای نهایی: 9309970906801093

ادامه مطلب

  مطالب حقوقی کوتاه